12 Květen 2014

Nový Fiat Ducato: více technologií, větší účinnost a vyšší hodnota

 

Model ve zkratce

  • Premiéra šesté generace bestselleru značky Fiat Professional. Nové Ducato se zrodilo podle třech klíčových parametrů: robustnost/spolehlivost, účinnost/nízké provozní náklady a nové špičkové technologie.
  • Nový model potvrzuje všechny silné stránky řady Ducato, která má od svého zrození v roce 1981 na kontě přes 2,6 milionu prodaných kusů.
  • Nejmodernější automobilový design je kombinován skonceptem lehkého užitkového vozidla. Výsledkem je nový design karoserie, který na první pohled prozrazuje špičkovou funkčnost, účinnost a robustnost.
  • Tři varianty interiéru, nová sedadla a exkluzivní multifunkční držák tabletu, jenž lze využít pro tablety, chytré telefony nebo jako podložku pro papíry.
  • Nejnižší úroveň emisí a spotřeba paliva - pouhých 5,8l/100km a 153g CO2/km v cyklu NEDC - díky pohonným jednotkám MultiJet II ve výkonovém rozpětí 115 až 180k. K dispozici rovněž inovativní převodovka Comfort Matic.
  • Nejvyšší celková hmotnost naloženého vozu v segmentu vozidel sjednomontáží na zadní nápravě (přes 4,4 tuny).
  • Ve standardu celé řady elektronická kontrola stability ESP s elektronickou kontrolou proti převrácení, detekce zatížení a těžiště LAC a funkce Hill Holder.
  • Na přání další asistenční systémy, jakými jsou Traction+, Hill Descent Control, sledování jízdních pruhů a systém rozpoznávání dopravního značení.
  • Všechna rádia jsou vybavena technologií Bluetooth a MP3 přehrávačem, vrcholné verze řady také 5palcovou barevnou dotykovou obrazovkou, couvací kamerou, zabudovanou navigací a digitálním rádiem DAB.

 

Nové Ducato je poslední vývojovou fází bestselleru, kterého se za 33 let (od roku 1981) a pět generací prodalo přes 2,6 milionů kusů. Aby mohlo Ducato i nadále zůstat lídrem na trhu, přináší řadu nových prvků, které odrážejí nové potřeby zákazníků. Zkrátka nové Ducato nabízí více technologií, větší účinnost a vyšší hodnotu.

 

Ducato, coby bestseller a měřítko v segmentu lehkých užitkových vozidel v regionu EMEA během let překročilo hranice Evropy a dostalo se na ruský trh, Blízký východ a také do Austrálie. V současné době je Fiat Ducato nabízen na více než 80 trzích světa včetně Severní Ameriky, kde byl letos uveden pod označením Promaster a značkou RAM. Fiat Ducato je globálním vozidlem a klíčovým modelem pro růst značky Fiat Chrysler Automobiles v segmentu lehkých užitkových vozidel.

 

Nový design karoserie je výsledkem nejmodernějších automobilových trendů a spolu s koncepcí lehkého užitkového automobilu přináší do segmentu výrazný smysl pro dynamiku, bezpečnost, kvalitu a robustnost. Nový vůz značky Fiat Professional nadále rozvíjí koncept designu propojeného s funkčností, který byl pro tento model vždy velmi charakteristický. Zmínku zaslouží zejména možnosti personalizace vzhledu prostřednictvím řady řešení: dvě různá barevná provedení masky chladiče, ochrana podvozku přecházející do předního nárazníku, nové přední světlomety s integrovanými světly DRL (k dispozici na přání s LED technologií) a nová 16palcová kola. Mimo to vůz disponuje výše umístěnými světlomety a předním nárazníkem rozděleným do čtyř sekcí, což snižuje náklady na opravy. Design kapoty a řada dalších řešení redukují náklady na údržbu a zlepšují dostupnost motorového prostoru.

 

Nové Ducato nabízí tři varianty interiéru - Classic, Tecno a Lounge - s různými úrovněmi vytříbenosti a elegance. Zmínku zaslouží nová odolná látková sedadla nabízející špičkový komfort nebo držák nápojů zabudovaný do středové konzole. Nové Ducato je rovněž prvním vozem v segmentu nabízejícím exkluzivní multifunkční držák uprostřed přístrojového panelu, který je vhodný pro tablety, chytré telefony i jako konvenční držák papírů.

 

Charakteristická spolehlivost a robustnost předchozí generace byly posíleny díky zkušenostem získaným provozem modelu Ducato po celém světě. Nové Ducato je koncipováno jako globální produkt tak, aby prokázalo špičkové schopnosti v mnoha oblastech přepravy osob i nákladu. Nabízí větší robustnost a vyšší spolehlivost. To vše mimo jiné i díky zesílené karoserii a dveřím, většímu komfortu, posílené brzdové soustavě, jež poskytuje větší životnost a výkon, dále zlepšení zavěšení kol a spojky. Zmínku zaslouží rovněž exkluzivní bílý lak, který si v průběhu času udržuje vysokou kvalitu.

 

V souladu s novými potřebami zákazníků učinilo nové Ducato výrazný krok vpřed, zejména ve smyslu účinnosti a provozních nákladů. Pečlivá práce s materiály a komponenty přispěly k odolnější karoserii a současně nižší pohotovostní hmotnosti (u podvozků s kabinou o 20 kg méně). Díky speciálnímu zavěšení zadních kol z kompozitního materiálu - nové Ducato je jediným vozem v segmentu s touto technologií - se hmotnost snížila o 15 kg.

 

Nižší hmotnost znamená větší účinnost a nižší emise CO2, a to bez ohledu na konkrétní motorizaci. K dalšímu snížení emisí a spotřeby paliva u nového Ducata přispívají ekologicky vstřícná řešení, jakými jsou pneumatiky s nízkým valivým odporem, olej s nízkou viskozitou nebo pístní kroužky se sníženým třením.

Přepracovaná řada motorů MultiJet (plnící normu Euro 5+) potvrzuje strategii značky Fiat Professional „one-mission - one engine", která vozidlu dodává maximální účinnost. Základní pohonnou jednotkou je motor 2.0 MultiJet o výkonu 115 k a točivém omentu 280 Nm (5stupňová převodovka), který je dokonalým příkladem filozofie downsizingu, ekonomičnosti a špičkového výkonu zvláště v městském provozu. Další pohonnou jednotkou řady Ducato je motor 2.3 MultiJet o výkonu 130 k a točivém momentu 320 Nm (6stupňová převodovka), jež je ideálním řešením pro smíšený provoz. Je agilní v městském provozu a výkonná na dlouhých vzdálenostech. To vše díky vysokému točivému momentu dosahovaném při nízkých otáčkách. Zajímavá je rovněž specifická verze 2.3 MultiJet 130 HP ECO s automaticky omezenou nejvyšší rychlostí na 90 km/h. Emise CO2 zde dosahují pouhých 153 g/km a spotřeba paliva činí v kombinovaném provozu 5,8 l/100 km.

 

Třetím motorem řady je jednotka 2.3 MultiJet o výkonu 150 k a točivém momentu 350 Nm (6stupňová převodovka), jež vyniká skvělým poměrem výkonu a spotřeby paliva a také nízkou hmotností. Představuje tak ideální řešení pro náročné podmínky. V nabídce je také silný motor 3.0 MultiJet o výkonu 180 k a točivém momentu 400 Nm (6stupňová převodovka), jež je schopen uspokojit náročné požadavky profesionálů preferujících výkon, točivý moment a zrychlení, ale i potřeby těžších konverzí, například v podobě velkých obytných vozů. Tato pohonná jednotka je k dispozici také v dvoupalivové verzi spalující zemní plyn a benzin (Euro 6) o výkonu 140 k a točivém momentu 350 Nm.

 

Pro další snížení spotřeby paliva nabízí nové Ducato tři inovativní technologie: automatizovanou převodovku Comfort-Matic (k dispozici s motory 2.3 a 3.0 l), která šetří přes 5 % paliva a zvyšuje jízdní komfort, dále technologii Start & Stop redukující spotřebu paliva v městském provozu o více než 15% (k dispozici s motory 2.3 MultiJet 130 k a 150 k), a také indikátor řazení GSI, který informacemi o správném okamžiku přeřazení pomáhá optimalizovat jízdní styl a tím snižuje i spotřebu paliva.

 

Odolnost a robustnost zvyšují celkovou zůstatkovou hodnotu vozu, což v kombinaci s účinností, nízkými provozními náklady a nízkými cenami náhradních dílů činí nové Ducato celkově velmi dobrou volbou. Mimo jiné také poměrem pořizovací a prodejní ceny vozu

 

Nové Ducato demonstruje své špičkové postavení v segmentu také vysoce moderními technologiemi. Řeč je o pokročilých bezpečnostních a asistenčních systémech, jako i nových infotelematických zařízeních. Příkladem může být elektronická kontrola stability ESP, která je nabízená jako standardní prvek v rámci celé řady. Ta byla navíc doplněna o kontrolu proti převrácení, jež zvyšuje komfort a chrání přepravovaný náklad před neočekávaným pohybem, a detekcí zatížení LAC. Nechybí funkce Hill Holder, protiprokluzový systém ASR a elektronický brzdový asistent EBA.

Pro lepší manévrovatelnost a jízdní komfort je v kombinaci s motory MultiJet 2.3 a 3.0 standardně nabízen variabilní posilovač řízení Servotronic. Volit lze pak i další asistenční systémy, jakými jsou Traction+ (spolu s funkcí Hill Descent Control), sledování jízdních pruhů a systém rozpoznávání dopravního značení.

 

Vysoká technologická úroveň je patrná také v oblasti infotelematických zařízení. Nový model nabízí u všech rádií standardně technologii Bluetooth a MP3 přehrávač, vrcholné verze pak zahrnují navíc 5palcovou barevnou dotykovou obrazovku, couvací kameru, zabudovanou navigaci a digitální rádio DAB.

 

Nový model značky Fiat Professional nabízí nejširší paletu vozidel s pohonem předních kol, díky čemuž je schopen splnit potřeby velmi široké klientely ať už jde o profesionály, soukromé majitele, či větší vozové parky. Je navržen nejen pro přepravu zboží a osob, ale skvěle poslouží i pro konverze na obytné vozy. Kombinací různých variant karoserií, motorů a dalších mechanických komponent lze vytvořit až 10 000 různých variant pro dopravu nákladu, osob nebo podvozků pro další dostavbu. Řada dodávkových verzí nabízí volbu mezi 8 objemy nákladového prostoru v rozmezí 8 až 17 m³ a může se pochlubit nejlepší účinností v celém segmentu. Navíc Nové Ducato bude v případě dodávek k dispozici ve čtyřech délkách a třech výškách karoserie, podvozky pro další dostavbu pak nabídnou šest délek. 

 

Nové Ducato se může pochlubit nejvyšší celkovou hmotností v segmentu vozidel s jednomontáží na zadní nápravě - přes 4,4 tuny u obytné verze a 4,25 tuny u verzí Maxi -, nejvyšší povolenou hmotností na přední nápravě (přes 2,1 tuny) a zadní nápravě (zvýšená až na 2500 kg) a rekordní užitečnou hmotností (u dodávek přes 2,1 tuny).

 

Nové Ducato se může pochlubit novými verzemi, jako jsou třístranný sklápěč či 7místný crew cab. Nechybí řada nového volitelného příslušenství. Jako například prvků, které snižují výšku nákladové hrany na zcela bezkonkurenční úroveň v segmentu.

 

Ducato potvrzuje svou vedoucí pozici na trhu exkluzivních obytných vozů. Tři ze čtyř obytných vozidel v Evropě vycházejí z Fiatu Ducato. Nový model se může pochlubit exkluzivními prvky, jako jsou například otočné sedačky Captain Chair. Zmínku zaslouží také zvýšená užitečná hmotnost a specifické verze Tractor Cab a Tractor Chassis Cowl, jež nabízejí až 600 různých kombinací.

 

Zkrátka, nové Ducato nabízí více technologií, větší účinnost a vyšší hodnotu.

 

 

poslední videa

pokroČilé vyhledávání

Hledat...

Od
Komu
Hledat

Související obrázky


Priložené soubory